+ Γράψε το μήνυμά σου
Αποτελέσματα 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ps4 - Αναπαραγωγή Αρχείων Βίντεο

Βyte goal_scoring_superstar_hero πιάσαμε πάτο Το άβαταρ του/της goal_scoring_superstar_hero
    Ημερομηνία εγγραφής
    04/10/2010
    Αξιολόγηση
    11

Ps4 - Αναπαραγωγή Αρχείων Βίντεο

Καλησπέρα. Παίζει κάποιος αρχεία mkv μέσω εξωτερικού σκληρού και ps4; Αν ναι, γνωρίζει να μου απαντήσει στα παρακάτω;

1. Οι υπότιτλοι srt παίζουν απροβλημάτιστα, αρκεί να έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο mkv και να είναι στον ίδιο φάκελο;

2. Δυνατότητα συγχρονισμού υποτίτλων (+- 0,1sec) υπάρχει;

3. Δυνατότητα αυξομείωσης μεγέθους υποτίτλων υπάρχει;

4. Δυνατότητα stretching της εικόνας για τις απαίσιες μαύρες μπάρες υπάρχει;

5. Παίζει οποιαδήποτε κωδικοποίηση ήχου (dts,aac,ac3,dolby κτλ;)

6. Με το 3d τι γίνεται; Το αναπαράγει κανονικά τόσο το sidebyside όσο και το updown;

7. Υπότιτλοι στο 3d;

8. Η θύρα του ps4(pro) είναι usb3 ή 2; (Παίζει ρόλο στο μπρος-πίσω των σκηνών)

9. Υπάρχουν players στο store -ακόμα και επί πληρωμή- που κάνουν τα παραπάνω, αν δεν τα κάνει ο default player του ps4;

10. Τέλος, υπάρχει κάποιο πρόβλημα/μειονέκτημα το οποίο δεν έχω υπολογίσει και κάνει δύσχρηστο/προβληματικό το παραπάνω εγχείρημα;

Αν έχει κάποιος τη γνώση και την καλοσύνη να απαντήσει έστω μονολεκτικά..
    dismiss είσαι η κρυφή μου ελπίδα

Μισθοφόρος Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Το άβαταρ του/της Dismiss
    Ημερομηνία εγγραφής
    01/07/2009
    Αξιολόγηση
    63
    Δυστυχώς, δεν μπορώ να βοηθήσω ουσιαστικά. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι player στο store. Επίσης, νομίζω ότι δεν παίζει όλα τα mkv, αλλά παίζει αρκετά. Σε γενικές γραμμές, θα σου έλεγα να πάρεις ένα καλό κουτί, όπως το Shield ή έστω κάτι φθηνότερο με Android και να παίξεις με Kodi. Το Kodi υποστηρίζει τα πάντα (δεν έχω δοκιμάσει τα 3d, αλλά όλα τα άλλα τα έχει σίγουρα). Προσωπικά αυτό κάνω, τρέχω Kodi σε ένα Shield TV, το οποίο κάνει και passthrough στον ενισχυτή.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Dismiss; 23/03/2018 στις 04:25.

Βyte pirederas μπήκε στον δρόμο του φωτός pirederas μπήκε στον δρόμο του φωτός Το άβαταρ του/της pirederas
    Ημερομηνία εγγραφής
    15/10/2012
    Αξιολόγηση
    43
    Ο Media Player στο PS4 παίζει πολλά είδη digital files αλλά διαπίστωσα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικούς υποτίτλους (το ίδιο συνέβαινε και στο PS3), οπότε μην περιμένεις να βλέπεις ριπαρισμένες ταινίες από την κονσόλα, εκτός αν βάλεις αγγλικούς υποτίτλους.

Μια άλλη λύση που υπάρχει στο PS Store και μάλιστα δωρεάν είναι το Plex application, το οποίο stream-άρει ασύρματα από το PC/laptop σου αλλά θέλει διαδικασία (https://www.extremetech.com/gaming/1...r-without-dlna, ή δες και εδώ https://www.youtube.com/watch?v=-EoIywndUTA). Εκεί δεν έχεις πρόβλημα τύπου τί είδος file είναι και αν θα το παίζει γιατί το τρέχει ο υπολογιστής.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και streaming apps τύπου Netflix.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την pirederas; 23/03/2018 στις 12:19.
    Metal Gear has only room for one handheld... and one console!...

gēmu soshite anime otaku TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; TxCForever τι θα κάναμε χωρίς αυτόν; Το άβαταρ του/της TxCForever
    Ημερομηνία εγγραφής
    27/07/2009
    Αξιολόγηση
    49
    Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει το Plex το PS4; Αν ναι, τότε μπορείς απλά να κάνεις stream τις ταινίες που έχεις στο PC σου. Και αν έχεις υποτίτλους στον ίδιο φάκελο, τότε τις παίζει μια χαρά. Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί χρησιμοποιώ μεν το Plex, αλλά το έχω στο Shield μόνο.

ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΕΓΩ! ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ!

Βyte pirederas μπήκε στον δρόμο του φωτός pirederas μπήκε στον δρόμο του φωτός Το άβαταρ του/της pirederas
    Ημερομηνία εγγραφής
    15/10/2012
    Αξιολόγηση
    43
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TxCForever Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει το Plex το PS4; Αν ναι, τότε μπορείς απλά να κάνεις stream τις ταινίες που έχεις στο PC σου. Και αν έχεις υποτίτλους στον ίδιο φάκελο, τότε τις παίζει μια χαρά. Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί χρησιμοποιώ μεν το Plex, αλλά το έχω στο Shield μόνο.
    Υπάρχει επίσημο Plex app στο PS Store.
    Metal Gear has only room for one handheld... and one console!...

+ Γράψε το μήνυμά σου

Άδειες δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο BB κώδικας είναι ενεργοποιημένος
  • Ο κώδικας smilies είναι ενεργοποιημένος
  • Ο [IMG] κώδικας είναι ενεργοποιημένος
  • Ο HTML κώδικας είναι απενεργοποιημένος