+ Γράψε το μήνυμά σου
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Αποτελέσματα 11 έως 15 από 15

Θέμα: HELP - 4k 60hz

Μισθοφόρος Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Το άβαταρ του/της Dismiss
    Ημερομηνία εγγραφής
    01/07/2009
    Αξιολόγηση
    61
    E, αυτά συμβαίνουν όταν δεν έχουν παγιωθεί ακόμα όλα τα πρότυπα. Για το 4Κ, είμαστε τώρα στην αντίστοιχη εποχή που τελείωνε το HD Ready. Τα ίδια θέματα είχα κι εγώ με πολύ πιο ακριβό PC και 4Κ monitor. Βασικά, δεν τα είχα, γιατί ήμουν υποψιασμένος και πήρα από την αρχή καλό καλώδιο DP, αλλά αν πήγαινα κλασικά μέσω HDMI θα τα πέρναγα κι εγώ.

Βyte goal_scoring_superstar_hero πιάσαμε πάτο Το άβαταρ του/της goal_scoring_superstar_hero
    Ημερομηνία εγγραφής
    04/10/2010
    Αξιολόγηση
    11
    Μήνες μετά το πρώτο ποστάρισμα το πρόβλημα λύθηκε.

Για 4Κ 60hz θες εξοδο ΚΑΙ είσοδο hdmi 2.0. Και εδώ είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, διότι εμφανισιακά δε διακρίνεται το 1.4 από το 2.0. Ούτε υπάρχει καμία ένδειξη σε καμία θύρα hdmi αν ειναι 1.4 ή 2.0. Ούτε καν στα documentation των συσκευών που αγοράζεις.

Με τα πολλά, η lg μου διευκρινησε ότι όλες οι τιβις μετα το 2015 έχουν 2.0 είσοδο. Από την άλλη η asus, με τρελό κόπο, απάντησε πως το laptop της αξίας 1500+ μοντέλο του 2016 είχε 1.4 έξοδο...

Και πάμε στο displayport. Όντως δίνει 4Κ 60 hz, ΟΜΩΣ σε είσοδο και έξοδο dport. Η μοναδική λύση ήρθε από την club3d, που έχει βγάλει ένα αντάπτορα, που μετατρέπει το dport σε hdmi ΧΩΡΙΣ να χάνεται το 4Κ 60 Hz σήμα! Με αυτό τον αντάπτορα λοιπόν, και με έναν έξτρα αντάπτρορα απο minidport σε dport, έχω επιτέλους 4Κ 60hz...!

Πάντως πραγματικά είναι αδιανόητο το πόσο περίπλοκο έχουν κάνει από μόνοι τους την όλη κατάσταση οι εταιρείες. Πραγματικά λυπάμαι όσους πήραν ps4pro και συνειδητοποίησαν ότι η τηλεόραση τους δεν έχει 2.0 hdmi είσοδο. Ή ακόμα πιο πιθανό, δεν έχουν καταλάβει καν ότι δεν παίζουν σε 4Κ 60Hz. Τα ίδια και ακόμα χειρότερα προβλήματα, όποιος, σαν εμένα επιλέξει τηλεόραση για σύνδεση με τον υπολογιστή.

ΥΓ: Το 4Κ δεν παίζεται, δε χορταίνεις να βλέπεις καθαρότητα και διαύγεια ακόμα και σε απλό κείμενο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την goal_scoring_superstar_hero; 04/07/2017 στις 16:52.

Μισθοφόρος Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Dismiss όλοι τον γνωρίζουμε, όλοι τον αγαπάμε Το άβαταρ του/της Dismiss
    Ημερομηνία εγγραφής
    01/07/2009
    Αξιολόγηση
    61
    Πολύ λίγες έως ελάχιστες οι τηλεοράσεις UHD που δεν έχουν HDMI 2.0. Άλλα θέματα είχε στην αρχή το Pro, περισσότερο με το HDCP 2.2 που δεν έκανε καλό handshake σε ορισμένες συσκευές. Μόλις ξεκλείδωσα τις ρυθμίσεις στον ενισχυτή μου για 4Κ60, τα είδε όλα αμέσως, με passthrough (μόνο ένα καλώδιο από συσκευή σε συσκευή, δηλαδή, για εικόνα και ήχο).

Ο υπολογιστής και μένα με βασάνισε, γιατί είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση. Ακόμη και νέοι υπολογιστές βγαίνουν ακόμη με HDMI 1.4. Το θέμα της εικόνας λύθηκε πολύ εύκολα με κάποιον αντάπτορα displayport, αλλά δυστυχώς δεν έκανε passthrough τον ήχο στον ενισχυτή (έβγαζε μόνο stereo, δηλαδή, καθόλου πολυκάναλο), και έτσι τα παράτησα και πήρα ένα Shield TV που τα κάνει όλα μια χαρά με 250-280 ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Dismiss; 04/07/2017 στις 19:11.

Βyte goal_scoring_superstar_hero πιάσαμε πάτο Το άβαταρ του/της goal_scoring_superstar_hero
    Ημερομηνία εγγραφής
    04/10/2010
    Αξιολόγηση
    11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dismiss Προβολή μηνύματος
    Ο υπολογιστής και μένα με βασάνισε, γιατί είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση. Ακόμη και νέοι υπολογιστές βγαίνουν ακόμη με HDMI 1.4. Το θέμα της εικόνας λύθηκε πολύ εύκολα με κάποιον αντάπτορα displayport, αλλά δυστυχώς δεν έκανε passthrough τον ήχο στον ενισχυτή (έβγαζε μόνο stereo, δηλαδή, καθόλου πολυκάναλο), και έτσι τα παράτησα και πήρα ένα Shield TV που τα κάνει όλα μια χαρά με 250-280 ευρώ.
    Με οποιοδήποτε τυχαίο Displayport to hdmi adaptor έπαιρνες 4κ 60 hz?
    Το Shield tv σε οποιαδήποτε χρήση δεν έχει καθυστέρηση απόκρισης έστω και ελάχιστη?

Ημερομηνία εγγραφής
    01/07/2009
    Αξιολόγηση
    61
    Ε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, ένα των 44 ευρώ είχα πάρει, όχι club 3d πάντως. Δεν ξέρω για την καθυστέρηση που λες, με IR τηλεκοντρόλ το χειρίζομαι για να τρέξω Kodi, βασικά. Ε, έχει την ίδια απόκριση με την τηλεόραση περίπου. Σε gamestream από το PC παίζει πολύ καλά.

+ Γράψε το μήνυμά σου

Άδειες δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο BB κώδικας είναι ενεργοποιημένος
  • Ο κώδικας smilies είναι ενεργοποιημένος
  • Ο [IMG] κώδικας είναι ενεργοποιημένος
  • Ο HTML κώδικας είναι απενεργοποιημένος